Ulga badawczo-rozwojowa w 4 krokach.

Ulga badawczo-rozwojowa w 4 krokach.

Zastosowanie ulgi badawczo-rozwojowej może wydawać się skomplikowane, już sama myśl o nieustających pytaniach organu podatkowego, weryfikacji wszystkich kosztów oraz wymianie korespondencji z urzędem skarbowym może sprawić, że korzyści finansowe płynące z ulgi badawczo-rozwojowej są subiektywnie niższe.

Nic bardziej mylnego, na podstawie naszego doświadczenia wskazujemy 4 kluczowe etapy wdrażania ulgi badawczo-rozwojowej.

Najważniejsze informacje:

1. ANALIZA DZIAŁALNOŚCI

Pierwszym krokiem związanym z wdrożeniem podatkowej ulgi badawczo-rozwojowej jest analiza działalności pod kątem identyfikacji potencjału oraz projektów mogących zostać zakwalifikowanych jako projekty o charakterze badawczo-rozwojowym.

Działalność, która kwalifikuje się do ulgi badawczo-rozwojowej polega na opracowywaniu i wprowadzaniu produktów, procesów lub usług które są nowe lub przynajmniej istotnie ulepszone z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Nie potrzeba innowacji na skalę kraju świata czy nawet własnej okolicy. Nowe oznacza nowe z perspektywy danego przedsiębiorcy.

Projekty badawczo-rozwojowe zgodnie z definicją zawartą w ustawie powinny charakteryzować się spełnieniem następujących cech:

·        twórczość,

·        systematyczność,

·        wykorzystanie wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań zdobycie nowej wiedzy.

Podczas analizy działalności danego przedsiębiorstwa, w szczególności należy dokonać weryfikacji spełnienia tych 3 przesłanek, jeżeli zostaną one spełnione najprawdopodobniej oznacza to, że dane projekt może być zakwalifikowany jako projekt badawczy-rozwojowy zgodnie z ustawą.

Na tym etapie niezbędna jest analiza prowadzonej działalności w danym przedsiębiorstwie.

2. WYODRĘBNIENIE KOSZTÓW KWALIFIKOWANYCH

Ustawodawca zamieścił szczegółowy katalog kosztów kwalifikowanych które można ponownie odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym kosztów kwalifikowanych działalności badawczo rozwojowej. W szczególności za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

·        koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe;

·        koszty zużywanych w toku działalności B+R materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową;

·        koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo          rozwojowej.

Właściwe określenie kosztów kwalifikowanych jest szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej. Mając na uwadze fakt że ulga badawczo-rozwojowa istnieje w Polsce od 2016 wiele wątpliwości w tym zakresie zostało rozstrzygniętych przez organy podatkowe. W szczególności wydane zostały liczne interpretacje indywidualne opisujące koszty kwalifikowane możliwe do odliczenia w ramach ulgi badawczo rozwojowej.

 

3. PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACJI NIEZBĘDNEJ DO SKORZYSTANIA Z ULGI BADAWCZO ROZWOJOWEJ

Dokumenty niezbędne do zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej to w szczególności deklaracja / korekta deklaracji rocznej CIT lub PIT, wniosek o stwierdzenie nadpłaty oraz ewidencja prowadzona na potrzeby wykazania kosztów związanych z realizacją ulgi B+R.

Sporządzenie deklaracji podatkowej lub jej korekty nie jest skomplikowaną czynnością i zakres ten należy pozostawić najbardziej wykwalifikowanym osobom tj. księgowym. Szczególne znaczenie w przypadku implementacji ulgi badawczo rozwojowej ma odpowiednie zaewidencjonowanie kosztów kwalifikowanych.

Podatnicy prowadzący działalność badawczo rozwojową chcący skorzystać z ulgi podatkowej są obowiązani doprowadzenia ewidencji jej kosztów. Ewidencja kosztów poniesionych na działalność badawczo rozwojową powinna być na tyle szczegółowa by podzielić koszty odpowiadające poszczególnym kategoriom.

Złożenie tylko wymaganych dokumentów do urzędu skarbowego prowadzącego postępowanie w naszej sprawie będzie na pewno wiązało się z dodatkowymi pytaniami skierowanymi od organu podatkowego. Dlatego w naszej ocenie istotne jest przedstawienie wszelkich dokumentów, które na tym etapie potwierdzą spełnienie przesłanek ulgi badawczo rozwojowej oraz możliwość zastosowania jej w naszym przedsiębiorstwie.

4. ZŁOŻENIEWNIOSKU O STWIERDZENIE NADPŁATY

Po dokonanej analizie działalności badawczo-rozwojowej wyodrębnieniu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej oraz przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji należy złożyć deklaracje podatkową lub jej korektę do właściwego organu podatkowego.

Organy podatkowe w zależności od jakości złożonej dokumentacji mogą zadawać dodatkowe pytania związane z działalnością badawczo rozwojową (w ramach tzw. czynności sprawdzających). W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku organ wydaje decyzje lub w przypadku braku jakichkolwiek wątpliwości związanych z możliwością zastosowania ulgi badawczo rozwojowej w danym przedsiębiorstwie zwraca nadpłatę podatku dochodowego nawet bez wydania decyzji.

Skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej jest korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Chętnie wspieramy naszych klientów w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej którą buduje stosowanie ulgi badawczo-rozwojowej.

Podejmuj przemyślane decyzje!
🦉

===========================

Wpis ma charakter informacyjny lub edukacyjny i nie jest usługą doradztwa prawnego lub podatkowego. Podjęcie decyzji mających skutki podatkowe lub prawne powinno być poprzedzone analizą i rekomendacjami profesjonalistów na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z oparcia się na informacjach przedstawionych na niniejszej stronie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma potencjał na skorzystanie z ulgi to umów się na darmową wstępną rozmowę

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować